Правообладателям!
Представленный фрагмент книги размещен по согласованию с распространителем легального контента ООО "ЛитРес" (не более 20% исходного текста). Если вы считаете, что размещение материала нарушает ваши или чьи-либо права, то сообщите нам об этом.Читателям!
Оплатили, но не знаете что делать дальше?Текст бизнес-книги "Криптопрофіт"
Автор книги: Олександр Герасимович
Раздел: О бизнесе популярно, Бизнес-книги
Возрастные ограничения: +16
Текущая страница: 1 (всего у книги 3 страниц)
Криптопрофіт
Олександр Герасимович
© Олександр Герасимович, 2021
ISBN 978-5-0051-5072-1
Создано в интеллектуальной издательской системе Ridero
Передмова
Вітаю кожного, хто читає цю книгу. Мене звуть Олександр Герасимович, я трейдер, автор книги «Цифрове золото: як заробити в мережі» і словника «Криптовалюта від А до Я». Почав цікавитися біткойном і крипто світом на початку 2017-го року. Тоді ж почав інвестувати в криптовалюти. На початку 2019-го року відвідав Blockchain Economy Istanbul Summit, де отримав багато корисної інформації. Там зустрів Тома Лі – засновника компанії Fundstrat Global Advisors і фінансового аналітика, а також Кела Еванса – Члена правління Британської Блокчейн Асоціації. У 2020 році відвідав онлайн-конференцію Binance «Off the Charts!» Virtual Conference, у лютому 2021 р. – Binance Blockchain Week та ін. Вважаю себе криптоентузіастом і, в якійсь мірі, криптоєвангелістом.
«Криптопрофіт» – це ілюстрований практичний посібник про заробіток на криптовалютах з прикладами і покроковими схемами. Частково я розповів про заробіток на криптовалюті в книзі «Цифрове золото: як заробити в мережі», проте, тут свіжа, доповнена і редагована інформація. Так, як я сам дізнався про нові методи заробітку за допомогою криптовалют, вирішив поділитися інформацією з вами. «Криптопрофіт» – це практичний посібник з інвестування у криптовалюти. Тут представлено більше 20 методів заробітку на криптовалюті, наведені загальні рекомендації щодо інвестування, огляд бірж для торгівлі з їх перевагами і недоліками, перелік скам-проєктів. Цей практичний посібник підійде як новачкам, так і людям з досвідом в сфері криптоінвестицій. Прочитавши цю книгу, ви навчитеся примножувати свої активи, отримувати активний і пасивний дохід. Тепер тільки вам вирішувати – відкривати для себе світ криптоінвестування, стати криптопрофі і отримати профіт – або ж, надати цю можливість іншим.
«Криптовалюта – це валюта грошової незалежності людей, і це більше, ніж просто фінансова одиниця» Нік Спанос
Термінологія
Криптовалюта – це різновид цифрової валюти, створення і контроль за якою базуються на криптографічних методах. Як правило, облік криптовалют децентралізований. Тобто, криптовалюта не належить жодному уряду в світі. Крім того, вона не належить жодній конкретній людині, Центробанку чи організації. Функціонування її засновано на таких технологіях, як Блокчейн. Інформація про транзакції зазвичай не шифрується і доступна у відкритому вигляді. Для забезпечення незмінності бази ланцюжка блоків транзакцій використовуються елементи криптографії (цифровий підпис на основі системи з відкритим ключем та ін.). Термін закріпився після публікації статті про систему Біткойн «Crypto currency» (Криптографічна валюта), опублікованій в 2011 році в журналі Forbes. Сам же автор біткойну, як і багато інших, використовував термін «електронна готівка» (від англ. Electronic cash).
Іноді нова криптовалюта з'являється як відгалуження (форк) від іншої криптовалюти за рахунок зміни параметрів, що робить їх несумісними. При цьому обидві криптовалюти можуть мати спільну історію транзакцій до моменту розділу. Крім біткойна та ефіріума, про які вже, напевно, всі чули, існує безліч інших криптовалют. Наприклад, на сервісі coingecko зібрана інформація про більше ніж 5800 коінів. Емісія різних криптовалют може відбуватися через майнінг, форжинг або ICO (про це розповім пізніше). Про економічну суть і юридичний статус криптовалют ведуться дискусії. У різних країнах криптовалюта розглядається як платіжний засіб, специфічний товар, може мати обмеження в обороті (наприклад, заборона операцій з нею для банківських установ). Але, варто зауважити, що криптовалюти вже давно почали використовувати в багатьох країнах і для багатьох цілей. В Європі нею вже розраховувалися за нерухомість та інші дрібні товари, в деяких країнах планується і впроваджується прийом платежів за комунальні послуги в криптовалюті. Нещодавня реклама біткойна на вулицях Лондона («Money is evolving. It’s time to adapt») говорить багато про що. Також цікаво, що з середини вересня 2020 року стало можливим здійснювати купівлю приватних літаків компанії Aviatrade за криптовалюту. А президент Сальвадору в червні 2021 року і зовсім заявив, що біткойн став законним засобом оплати в країні.
Блокчейн – (англ. Blockchain, або block chain) – вибудуваний за певними правилами безперервний послідовний ланцюжок блоків (зв'язний список), що містять інформацію. Найчастіше копії ланцюжків блоків зберігаються на безлічі різних комп'ютерів, незалежно один від одного. Вперше термін з'явився як назва повністю реплікованої розподіленої бази даних, реалізованої в системі «Біткойн», через що блокчейн часто відносять до транзакцій в різних криптовалютах, проте, технологія ланцюжків блоків може бути поширена на будь-які взаємопов'язані інформаційні блоки. Біткойн став першим застосуванням технології Блокчейн у жовтні 2008 року.
Схематичне зображення блокчейна
«Blockchain робить криптовалюти неминучим майбутнім грошей». Joseph Muscat, прем'єр-міністр Мальти
Біткойн (від англ. Bitcoin) – пірінгова платіжна система, яка використовує однойменну одиницю для обліку операцій і однойменний протокол передачі даних. Тобто, це і платіжна система, і платіжний засіб (якщо не вдаватися в юридичні нюанси різних країн). Для забезпечення функціонування і захисту системи використовуються криптографічні методи. Вся інформація про транзакції між адресами системи доступна у відкритому вигляді. Мінімальна величина, яку можна передавати (найменша величина дроблення) – 0.00000001 біткойн – отримала назву «сатоші» на честь творця Сатоші Накамото, хоча сам він використовував у таких випадках слово «цент». Історію виникнення біткойна, сфери застосування криптовалют і технології блокчейн, а також регуляцію криптовалют в Росії я описав у своїй книзі «Цифрове золото: як заробити в мережі». Якщо ви зустрінете тут незнайомі терміни – можете проконсультуватися в моєму словнику «Криптовалюта від А до Я».
«Існує тренд, який не можна ігнорувати. Люди зараз більше вірять Сатоші Накамото, якого ніхто ніколи не бачив, ніж ФРС США» Джеффрі Спречер
Як створити електронний гаманець
Перед знайомством з криптоінвестуванням, раджу вам для початку створити собі криптогаманець. Адже, якщо ви будете купувати криптовалюту, її потрібно буде десь зберігати. І до цього питання потрібно поставитися відповідально.
Криптовалюта на вашому гаманці буде належать тільки вам. Ви самі зможете розпоряджатися нею, як забажаєте. Ви зможете зробити переказ кому завгодно і коли завгодно, на будь-яку суму (практично, є нюанси на біржах). На відміну від банківських платежів у фіаті, операції з криптовалютами можна проводити в будь-який час доби, в будь-який день тижня.
Існує велика кількість криптогаманців: апаратні, десктопні, мобільні, паперові та онлайн-гаманці. Тепер розповім коротко про кожен із них.
Отже, десктопні гаманці. Вони призначені для комп'ютерів. Бувають «товсті» (потрібно завантажувати весь блокчейн, займають багато місця – іноді до 100 Гб, але більш безпечні. Приклад – гаманець для зберігання Monero або Litecoin) і «тонкі» (займають менше місця, але менш безпечні). Приклади «тонких» – гаманець Exodus.
Апаратні гаманці – нагадують звичайні флешки (наприклад, KeepKey, Ledger USB Bitcoin Wallet, Trezor). Дуже зручні і, напевно, найбезпечніші; є можливість відновлення у разі втрати або крадіжки.
Онлайн-гаманці – це, по суті, звичайні веб-сайти і криптобіржі, які, на жаль, схильні до зламів, хакерських атак і т. д. (приклад – Cryptonator). Їх плюс – більш простий і швидкий спосіб здійснення платежів, швидка реєстрація. Зберігати великі суми на криптобіржах і онлайн-гаманцях не раджу.
Мобільні криптогаманці – найзручніші у використанні. Але менш безпечні, так як працюють з віддаленими серверами. Крім того, ваш смартфон можуть вкрасти або ви можете його загубити. Підключення до безкоштовних Wi-Fi з телефону також небезпечно. Не раджу зберігати на таких гаманцях великі суми.
Паперові криптогаманці – це документи, що містять копії приватного і публічного ключів, можуть мати вигляд QR-коду (наприклад, bitaddress.org). Переваги таких гаманців – приватні ключі не зберігаються в мережі або на вашому ПК, тому недоступні для хакерів. Недоліки – можливий вплив фізичних факторів (вода, вогонь). Підійдуть тим, хто не довіряє електроніці.
Крім того, є гаманці для зберігання якоїсь однієї валюти, є і мультивалютні гаманці. Що стосується онлайн-гаманців, від себе можу порадити My Ether Wallet (myetherwallet.com – для зберігання ефіріума та токенів стандарту ЕRС-20). Раніше користувався також гаманцем blockchain.com (для зберігання Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Stellar і ін.), проте, останнім часом гаманець працював некоректно, часто «підвисав», тому більше їм не користуюся. Із десктопних версій можу порадити мультивалютний гаманець Exodus (вважається «тонким» гаманцем, підтримує більше 70 криптовалют, є можливість обміну безпосередньо в гаманці, досить безпечний) або Electrum (офіційні версії під Bitcoin і Dash, досить безпечний – є платна, більш захищена і безкоштовна версія).
Гаманець для зберігання Monero можна скачати на офіційному сайті: getmonero.org/downloads. Окремий гаманець для Litecoin можна скачати на офіційному сайті: litecoin.org.
При виборі гаманця найголовніше – створити надійні паролі і тримати в цілості ваші seed-фрази і приватні ключі, нікому їх не повідомляйте ні за яких умов.
Наступний важливий крок – це безпека вашого гаманця. НІКОЛИ І НІКОМУ не повідомляйте ID свого гаманця. Зайдіть в пункт «Центр безпеки» гаманця blockchain.com
і прив'яжіть до гаманця свій телефон, вимкніть мережу Тор і додайте інші пункти безпеки на ваш розсуд. Крім того, для можливості здійснення обміну валют в самому гаманці, необхідно пройти ідентифікацію особи. Для цього треба зайти в «Settings» -> «Profile» -> «Verify Identity». Потім введіть коректну і правдиву інформацію про себе, завантажте фото свого паспорта або водійського посвідчення і зробіть cелфі. Якщо у вас проблеми з веб-камерою, то cелфі можна зробити за допомогою телефону. Процедура швидка і зрозуміла. Надавайте свою особисту інформацію тільки через процес перевірки особистості гаманця, а не по електронній пошті або по запитах служби підтримки.
Ваш номер телефону може використовуватися для перевірки обміну тільки в одному гаманці blockchain.com. Тобто, ви не зможете створити 2 гаманця на сайті blockchain.com з одним і тим же номером телефону. Верифікація триває від 5 хвилин до 2 годин, іноді до 5 днів (якщо під час процедури щось йде не так). Якщо у вас виникли труднощі з верифікацією – зверніться в службу підтримки. Мета перевірки вашої особистості – допомогти запобігти шахрайству та гарантувати, що ніхто, крім вас, не зможе використовувати вашу платіжну інформацію для обміну.
2FA
2-х-факторна аутентифікація – це метод безпеки, яким також не варто нехтувати. Метод не найдосконаліший, однак робить ваші активи менш уразливими.
Антифішинговий код
У деяких гаманцях є можливість отримання антифішингового коду у всіх листах від даного гаманця. По суті, це може бути просто набір цифр і букв, кодова фраза тощо, ви самі вирішуєте. Коли ви в налаштуваннях безпеки встановите антифішинговий код, він буде відображатися у всіх листах, які буде надсилати вам на електронну пошту криптогаманець чи біржа. Так ви зможете відрізнити оригінальні листи від фішингових.
Білий список адрес для виведення коштів
Білий список адрес в гаманці – це перелік тих ваших особистих адрес, на які ви дозволяєте проводити виведення коштів з гаманця. У разі зламу гаманця шахраям буде складніше або практично неможливо вивести ваші кошти на свої гаманці.
Білий список IP
Білий список IP – це ще один метод захисту онлайн-гаманця від зламу. Підійде тим, у кого є статична IP-адреса. Вам потрібно просто додати свою IP-адресу в розділ безпеки гаманця. Після цього зайти в гаманець з інших IP-адрес буде неможливо.
Ще одна важлива порада: не зберігайте великі суми на криптобіржах, особливо – на нових і непопулярних. А якщо все ж зважитеся – рекомендую обирати криптобіржу Бінанс.
Як купити криптовалюту
Якщо ви визначилися з вибором криптогаманця – переходимо до процесу купівлі криптовалюти.
Купівлю будемо здійснювати на цьому сайті: bit.ly/2ZiQvRY. Тут можна придбати Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ether Classic, Litecoin, Ripple, Monero, Dogecoin, Dash, ZCash, Tether, Stellar і TRON. Реєструватися на сайті не потрібно.
У першій (лівій) колонці внизу вибираємо спосіб оплати (як будете оплачувати купівлю криптовалюти). У сусідній колонці вгорі вибираєте бажану валюту (тобто, що саме хочемо купити). Оновиться список обмінників, зверху будуть обмінники з найкращим курсом. Праворуч від курсу буде вказана мінімальна сума для купівлі (наприклад, від 2000). Тому, обираємо той обмінник, де вказана сума купівлі, яка вам підходить.
Не забувайте перевіряти колонку з мінімальною сумою купівлі (деякі обмінники можуть встановити, наприклад, продаж ВТС тільки від 0,1 одиниці). Крім того, звертайте увагу на колонку «Резерв». Якщо в обмінника в резерві залишилося 0,01 ВТС, а вам потрібно купити 0,1 – вибирайте інший обмінник з більшим резервом.
На сайті обраного обмінника слідуємо інструкції і заповнюємо необхідні поля. Наприклад, якщо сплачуєте карткою банку, то потрібно, як правило, ввести номер карти, суму купівлі, ПІБ, e-mail і телефон.
Пізніше потрібно буде ввести адресу свого гаманця (виглядає вона приблизно ось так: 1Ji16JGi9dzyfa8KyCqteK6TDcNaZ3R2cy), куди нарахують біткойни. Коли введете суму купівлі – відобразиться сума в біткойнах, її потрібно скопіювати. При цьому вже повинна бути відкрита вкладка вашого гаманця (в даному випадку blockchain.com). На головній сторінці гаманця натисніть «Отримати».
Вибираємо валюту (наприклад, Bitcoin), в поле «Enter amount» вставляємо скопійовану суму в біткойнах, яку отримаємо. У цьому ж віконці буде адреса вашого гаманця. Копіюємо її і вставляємо в поле на сторінці обмінника. Обов'язково в гаманці заповнюємо поле «Опис» (наприклад, заявка 560, її номер вам вкаже обмінник). І поки чекаємо, НЕ натискайте «Далі», так як курс ВТС може змінитися. ОБОВ'ЯЗКОВО стежте за цим під час оформлення заявки на сайті обмінника. ЯКЩО курс змінюється, копіюємо нову суму і вставляємо її в наш гаманець.
Іноді обмінники можуть попросити вас вислати в заході безпеки скрин екрану із заповненням заявки, або фото вашої карти на тлі екрану із заявкою.
Наступним кроком буде переказ зазначеної вами суми (в рублях, доларах) на рахунок обмінника. Всі обмінники вже перевірені, ви просто платите за те, щоб вам нарахували біткойни! Я сам довго не наважувався купувати таким чином, але тепер користуюся ним доволі часто, проблем ні разу не було.
Коли заявка на сайті оформлена повністю і оплачена, знову заходимо в гаманець, і натискаємо «Далі». Як тільки обмінник отримає від вас оплату, біткойни зарахуються на ваш гаманець. Зазвичай, це відбувається не відразу, тому, не слід панікувати. Швидкість зарахування залежить від часу доби (ввечері і вночі це займе більше часу) і від перевантаженості системи.
Транзакція отримала 1 підтвердження в мережі
Коли біткойни зарахуються на ваш гаманець, платіж якийсь час буде мати статус «Pending». Знову-таки, панікувати не варто. Просто система повинна підтвердити, що кошти надійшли.
Якщо ви встановили, наприклад, десктопний гаманець Exodus, схема купівлі та сама. У гаманці вибираєте валюту, яку хочете купити, і натискаєте «Отримати». Копіюєте адресу гаманця і вставляєте в форму на сайті-обміннику. Тільки на цей раз копіювати одержувану суму з обмінника і вставляти її в гаманець не потрібно.
Як купувати криптовалюту на біржі
Для початку вам необхідно буде поповнити баланс біржі – в фіаті (євро, долари, рублі, гривні) або в криптовалюті.
Крок 2 – вибір ринку. Припустимо, ви хочете купити ВТС за євро. Для цього на біржі переходимо в розділ «Торгівля» (Trading)> «Класична». Вибираємо пару BTC / EUR у верхньому лівому кутку. Відкриється ціновий графік BTC / EUR і біржовий стакан – перелік всіх ордерів.
Крок 3. Розміщення ордера. Натискаємо на Купити вгорі праворуч, вибираємо тип ордера, наприклад, Ліміт. У рядку «кількість» відобразиться сума в ВТС, яку ви отримаєте. У рядку «ціна» вводите ціну в євро за 1 ВТС, по якій хочете купити. Якщо покупка термінова – вибирайте автоматично запропоновану ціну або вибравши тип ордера «Маркет». У рядку «Всього» вкажіть, скільки євро готові витратити на покупку ВТС. Перевіривши правильне заповнення ордера, можна натискати «Купити ВТС».
Розміщення ордеру
Інший спосіб купівлі – безпосередньо з банківської карти.
На сайті натисніть угорі ліворуч «Купити криптовалюту»> «Кредитна / дебетова карта». Далі слідкуєте інструкціям.
Купівля крипти з картки
Багато корисної інформації про криптовалюти можна знайти за посиланнями:
• cryptocompare.com – надають всеосяжний огляд ринку криптовалют, огляди криптогаманців і обладнання для майнінгу, є зручний майнінг-калькулятор і багато іншого;
• blockchain.com – це не тільки крипто-гаманець, але і корисне джерело інформації. Хоча, як гаманець використовувати не раджу;
• coingecko.com – курси валют, інформація про ICO, обмін валют, огляди бірж;
• bitcoin.org – один з перших сайтів про біткойн, який потрібно відвідати новачкам;
• bitcointalk.org – найбільший міжнародний біткойн-форум;
• coinmap.org – карта використання біткойну компаніями по всьому світу;
• tronscan.org – оглядач криптовалют;
• 99bitcoins.com/bitcoin-scam-test – скам-тест сайтів про криптовалюту;
• tradingview.com – сервіс цінових графіків криптовалют;
• https://cer.live – рейтинг безпеки криптобірж;
• stakingrewards.com – провідний постачальник даних для інструментів для стейкінга;
• www.myetherwallet.com – криптогаманець стандарту ERC-20;
• https://twitter.com/CryptoMichNL, youtube.com/cryptomichael, instagram.com/cryptomichnl – канали для відстеження публікацій Michaël van de Poppe (криптоінвестор, трейдер, технічний аналітик);
• twitter.com/whale_alert – твіттер канал whale alert про великі переміщення крипти.
Метод 1
Інвестиції в криптовалюту
Це найпопулярніша стратегія у крипто світі. Часто зустрічається назва «ходл», що можна перевести як «купив і тримай».
Брайан Келлі, відомий аналітик, інвестор і глава BK Capital Management, має три золотих правила для криптоінвесторів:
1. Тільки ризик від 1 до 5 відсотків активів. З активом, який так сильно коливається, потенціал зростання є експоненційним – так само, як і потенційні ризики.
2. Не продавайте занадто рано. Не потрібно «зливати» всю криптовалюту, навіть якщо її ціна підскочила на 20—30%. Я б доповнив цей пункт: при зростанні ціни активів продавайте лише частину активів для отримання профіту.
3. Не панікуйте, коли токен раптом обвалюється на 50%. Курс криптовалют може легко зміститися на 20—30% в день. Сьогодні – це норма. Навпаки, тримайте трохи фіату на біржі, щоб докуповувати крипту в такі моменти.
Купувати криптовалюту радить і австралійський біткойн-мільйонер Сем Карагіозис, який в 26 років встиг сколотити на криптовалюті цілий статок.
Порада. Не купуйте криптовалюту в кредит. Вкладення в криптовалюту повинні бути розумними. Адже, якщо сьогодні монета коштує 50 тис. доларів, це не означає, що завтра її курс не може бути 30000 доларів за монету. Я перебільшую звичайно ж, але суть повинна бути ясна. Волатильність на крипторинку дуже висока.
Які криптовалюти купувати? Інвестувати краще в найперспективніші валюти (наприклад, в ТОП-10 на cryptocompare). Вважаю, у вас, безсумнівно, повинен бути біткойн, ріппл, ефіріум та інші альткоіни. Портфель можна періодично поповнювати новими монетами на ваш розсуд.
ТОП-10 криптовалют за версією Сryptocompare*
1. ETH – Ethereum (ефіріум, або ефір). Це децентралізована платформа для смарт-контрактів, які виконуються без втручання людини. Популяризували ідею програмованих транзакцій. Платформа використовується для краудфандінга, створення нових активів, ICO…
2. BTC – Bitcoin. Криптовалюта номер один, у всіх сенсах слова. З нього все почалося. Децентралізована крипта, не боїться інфляції, непідвладна банкам і урядам. Основний недолік – низька швидкість транзакцій, зростання комісій в мережі; не анонімна криптовалюта.
3. XRP – Ripple. Криптовалюта, створена з метою запропонувати банківським системам нові види платежів між країнами. Відмітна особливість і перевага – висока швидкість транзакцій, у порівнянні з біткойн.
4. BNB – Binance Coin. Базовий актив на Binance decentralized exchange (DEX). Використовується для оплати комісій на біржі, торгівлі, депозитів.
5. ADA – Cardano – це блокчейн-платформа з алгоритмом proof-of-stake: перша платформа, заснована на рецензованих дослідженнях і розроблена за допомогою методів, заснованих на фактах. Він поєднує в собі новаторські технології для забезпечення безпрецедентної безпеки і стійкості децентралізованих додатків, систем і спільнот.
Топ-10 за версією cryptocompare, 1 червня 2021
6. DOGE, Dogecoin – мем-монета без особливих корисних функцій, розпіарена Ілоном Маском.
7. MATIC, Polygon – перша добре структурована і проста у використанні платформа для масштабування Ethereum і розвитку інфраструктури. Його основним компонентом є Polygon SDK, модульна гнучка структура, що підтримує створення декількох типів додатків.
8. BUSD – це стейблкоін, який отримав схвалення Департаменту фінансових послуг штату Нью-Йорк (NYDFS). Його ціна прив'язана до долара США, 1 BUSD = 1 долар США.
9. DOT – Polkadot. Polkadot дозволяє здійснювати крос-блокчейн-передачу будь-якого типу даних або активів, а не тільки токенів. Polkadot забезпечує масштабованість транзакцій, розподіляючи транзакції по декількох паралельних ланцюжках блоків. Токен DOT служить трьом різним цілям: управління мережею, стейкінг і бондинг (зв'язування).
10. LINK – Chainlink – засновані на Блокчейн смарт-контракти, які можуть бути підключені до реальних світових даних і платіжних систем.
*Станом на 1 червня 2021 року.
Топ-10 за версією coinmarketcap, 1 червня 2021
Правообладателям!
Представленный фрагмент книги размещен по согласованию с распространителем легального контента ООО "ЛитРес" (не более 20% исходного текста). Если вы считаете, что размещение материала нарушает ваши или чьи-либо права, то сообщите нам об этом.Читателям!
Оплатили, но не знаете что делать дальше?